زمان مطالعه : 6 دقیقه

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن علاقمندان به خوانندگی ایجاد می‌شود، این است که چه راه‌هایی برای تقویت صدا برای خوانندگی وجود دارد و چگونه می‌توانن در مدتی کوتاه بهترین نتیجه‌ی ممکن را دریافت کرد؟ باید بگوییم که جواب این سوال بسیار طولانی است و تا کنون راه‌ها و متدهای زیادی برای تقویت صدا برای خوانندگی توسط اساتید مختلف ارائه شده است. هر کدام از این راه‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و از اسلوب متفاوتی پیروی می‌کنند.

اگر شما نیز علاقه دارید تا با روش های تقویت صدا بیشتر آشنا شوید و بهترین تمرینات ممکن را به صورت تخصصی پیش بگیرید، در ادامه‌ی این مقاله با آکادمی مهآر همراه باشید.

آیا تمرینات تقویت صدا برای سبک های مختلف، متفاوت است؟

شاید این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که «آیا سبک‌های مختلف خوانندگی در تمریناتی که فرد باید برای تقویت صدا انجام دهد نیز تفاوت ایجاد می‌کنند؟» برای مثال روش‌های قوی کردن صدا برای رپ با روش های تقویت صدا برای خوانندگی پاپ متفاوت هستند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر. به طور کلی تکنیک‌های تقویت صدا شامل روش‌هایی می‌شوند که ماهیت و اصل صدای خروجی شما را تقویت کرده و تفاوتی ندارد که در کدام یک از سبک‌های خوانندگی فعالیت می‌کنید؛ البته لازم به ذکر است که هر کدام از سبک‌ها می‌توانند تکنیک‌های به خصوص خودشان را داشته باشند؛ اما به طور کلی وقتی در مورد تقویت صدا برای خوانندگی صحبت می‌کنیم، تکنیک‌هایی را بررسی خواهیم کرد که برای همه‌ی سبک‌های خوانندگی مفید هستند.

تقویت صدا برای خوانندگی سنتی

بهترین تکنیک‌ها جهت تقویت صدا برای خوانندگی

با این که تکنیک‌های زیادی برای تقویت صدا برای خوانندگی وجود دارد، اما یک سری از این روش‌ها نه تنها تأثیر بسیاری بر روی قدرت صدای شما می‌گذارند، بلکه تأثیر آن‌ها طولانی مدت‌تر نیز خواهد بود. در این بخش به پایه‌ای‌ترین، اصولی‌ترین و اثر بخش‌ترین روش های تقویت صدا خواهیم پرداخت.

گرم کردن صدا

اگر می‌خواهید همواره صدایی قدرتمند داشته باشید، حتما قبل از هر بار خواندن صدای خود را گرم کنید. همانطور که برای ورزش کردن نیاز است تا صدای خود را گرم کنید، برای خوانندگی نیز باید این کار را انجام دهید. هنگامی که با یک صدای معمولی در حال صحبت هستید و می‌خواهید ناگهانی شروع به خواندن کنید، تارهای صوتی شما به دلیل خشک و بی‌حرکت بودن فشار زیادی را متحمل می‌شوند؛ اما هنگامی که قبل از خواندن صدای خود را گرم می‌کنید، تارهای صوتی این فرصت را پیدا می‌کنند تا گام به گام خودشان را با افزایش فشاری که به آن‌ها می‌آورید وفق داده و دچار آسیب نشوند.

یکی از تکنیک‌های که برای گرم کردن صدا بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تکنیک هامینگ می‌باشد. این تکنیک را می‌توانید طبق مراحل زیر انجام دهید:

  • لب‌های خود را روی یکدیگر فشار داده و صدای «هاممم» را تولید کنید.
  • سعی کنید این صدا را در نوت‌ها زیرتر و بم‌تر نیز تکرار کنید.

بله! تکنیک هامینگ به همین سادگی است! شما می‌توانید با انجام دادن این کار قبل از هر بار اجرا یا تمرین به صدایی قدرتمندتر دست پیدا کنید؛ البته لازم به ذکر است که تکنیک‌های دیگری نیز برای گرم کردن صدا وجود دارد؛ اما معمولاً تکنیک هامینگ بیشتر از باقی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمرین تنفس دیافراگمی

تنفس دیافراگمی

از دیگر تمرین‌هایی که می‌تواند برای تقویت صدا برای خوانندگی تاثیرگزار باشد، تنفس دیافراگمی است. در واقع تنفس دیافراگمی یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین تکنیک‌های خوانندگی است که تقریبا همه‌ی خوانندگان با هر سبکی سعی دارند تا آن را به بهترین شیوه انجام دهند.

حال سؤال اینجا است که «اصلاً تنفس دیافراگمی چگونه است و ما چطور باید آن را تمرین کنیم؟»

در واقع تنفس دیافراگمی نوعی از تنفس است که توسط عضلات دیافراگم (زیر تخته سینه و درون بدن) انجام می‌شود و عضلات بالایی در آن درگیر نیستند. این نوع تنفس اصولی ترین شیوه‌ی دم و بازدم برای خوانندگی است. اکنون بد نیست که به سراغ شیوه تمرین تنفس دیافراگمی برویم. برای تمرین تنفس دیافراگمی و تقویت صدا برای خوانندگی می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

  • دراز کشیده و سر خود را کاملا بر روی زمین بگذارید.
  • منظم و تمرکز دم و بازدم انجام دهید.
  • در این دم و باز دم فقط شکم شما حق دارد که حرکت داشته باشد و بقیه‌ی عضلات کاملا باید شل باشند.
  • به همین راحتی می‌توانید با این تمرین، صدای خود را به بهترین شکل تقویت کنید.

تمرین lip buzz

یکی از جالب‌ترین تمرین‌هایی که در تقویت صدا برای خوانندگی بسیار تاثیر گذار هستند، تمرین lip buzz می‌باشد. به این دلیل نام انگلیسی این تمرین را انتخاب کردیم چون که هیچ معادل فارسی برای آن وجود ندارد؛ اما این بدان معنا نیست که شما تا به حال آن را انجام نداده باشید!

تمرین lip buzz را اکثر ما در کودکی انجام داده‌ایم. در واقع این تمرین همان حالتی است که لب‌های خود را شل کرده و با فشار زیاد هوا را در دهانمان خارج می‌کنیم و این کار سبب لرزش لب‌هایمان می‌شود.

تفاوتی ندارد که به دنبال قوی کردن صدا برای رپ باشید یا این که حتی بخواهید برای گویندگی صدای خود را تقویت کنید؛ در هر صورت تمرین lip buzz یکی از بهترین‌ها است.

تمرین «ر»

یکی دیگر از تمرین‌هایی که برای تقویت صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد و به نوعی نوستالژی کودکی نیز محسوب می‌شود، تمرین حرف «ر» می‌باشد. احتمالاً شما نیز در کودکی سعی کرده‌اید تا حرف «ر» را بصورت پیوسته و بدون قطع کردن صدا بگویید.

در این تمرین نیز دقیقا باید همین کار را انجام دهید؛ با این تفاوت که باید نوت‌های مختلفی را نیز تکرار کنید؛ برای مثال ابتدا با صدای عادی خود تمرین را شروع کرده و سپس گام گام آن را بم‌تر کنید. بعد از این که به بم‌ترین حالت ممکن صدای خود رسیدید، از همان نقطه مجددا به صورت گام به گام صدای خود را زیرتر کرده با به زیرترین صدای ممکن خود برسید.

لازم به ذکر است که به هیچ عنوان نباید به تارهای صوتی شما فشاری وارد شود. اگر دردی در حین تمرین حس کردید، احتمالاً یک جای کار اشتباه است.

در این بخش سعی کردیم تا شما را با انواع روش های تقویت صدا برای خوانندگی آشنا کنیم. هر کدام از این تمرین‌ها به نوعی روی صدای شما تأثیر می‌گذارند و اگر می‌خواهید به صدایی جذاب دست پیدا کنید، بهتر است همه‌ی آن‌ها را به صورت منظم و با یک برنامه‌ی مشخص انجام دهید.

بایدها و نبایدهای غذایی برای تقویت صدا

در بخش قبلی تعدادی تمرین را جهت تقویت صدا برای خوانندگی معرفی کردیم؛ اما اگر به برنامه زندگی خوانندگان حرفه‌ای نگاه کنید، متوجه می‌شوید که یکی دیگر از بزرگترین مواردی که باید رعایت کنید رژیم غذایی است. تفاوتی ندارد که به دنبال قوی کردن صدا برای رپ باشید یا این که بخواهید به یک خواننده سنتی تبدیل شوید؛ در هر صورت باید نکات غذایی که در ادامه خواهید دید را رعایت کنید.

آب فراوان بنوشید

تارهای صوتی شما برای این که بهترین عملکرد را داشته باشند، نیاز است تا همیشه آب کافی را در اختیار داشته باشند. سعی کنید روزانه حداقل ۱۰ لیوان آب بنوشید.

از مصرف کافئین پرهیز کنید

 

یکی دیگر از نکاتی که باید آن را مد نظر داشته باشید، این است که مصرف کافئین سبب می‌شود تا آب بدن شما به شدت کاهش پیدا کند و این کاهش آب باعث آسیب به تارهای صوتی شما می‌شود.

از مصرف شکر سفید خودداری کنید

یکی دیگر از موادی که به شدت می‌تواند به تارهای صوتی شما آسیب وارد کند، شکر سفید است. شکر سفید به دلیل چسبندگی که دارد می‌تواند حلق و گلوی شما را تحت تاثیر قرار داده و تنفس صحیح را برایتان دشوار کند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا با ارائه روش های تقویت صدا، مطالب و نکاتی کلیدی را در مورد تقویت صدا برای خوانندگی به شما ارائه دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشند. در صورت وجود هر گونه ابهام در این زمینه می توانید سؤالات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و یا از طریق بخش «تماس با ما» با کارشناسان مهآر در تماس باشید.

سوالات متداول

بهترین روش برای تقویت صدا کدام است؟

در واقع نمی‌توان روشی را به عنوان بهترین روش تقویت صدا معرفی کرد. هر کدام از روش‌های تقویت صدا مکملی برای دیگری می‌باشند و باید در کنار همدیگر تمرین شوند تا شخص را به نتیجه مطلوب برسانند.

خیر؛ روش های تقویت صدا کاملا ثابت بوده و با تغییر سبک خوانندگی، تغییر نمی‌کنند.

خیر؛ اگر در حال انجام تمرین بودید و درد احساس کردید، قطعاً تمرین را به نحو درستی انجام نمی‌دهید.