زمان مطالعه : 5 دقیقه

یکی از چیزهایی که همواره ذهن هنرجویان آواز را به خود مشغول کرده است، تغذیه مناسب برای آواز خواندن می‌باشد. بدون شک رژیم غذایی می‌تواند تاثیر بسیار بالایی بر روی کیفیت صدا داشته باشد. بسیاری از هنرمندان بزرگ از خوردن یک سری از غذاها و نوشیدن یکسری از نوشیدنی‌ها پرهیز می‌کنند. همچنین شایعات زیادی نیز در مورد تغذیه مناسب برای آواز خواندن وجود دارد که شاید بسیاری از هنرجویان از این مسئله آگاه نباشند. با توجه که نکاتی که گفته شد، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی موضوع تغذیه مناسب برای آواز خواندن بپردازیم و این مبحث را زیر ذره‌بین قرار دهیم. در ادامه با مهآر همراه باشید.

چگونه غذا بر روی صدا تاثیر می‌گذارد؟

شاید اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این باشد که «غذا چگونه بر روی کیفیت صدای ما تاثیر می‌گذارد؟». شاید شما هم این جمله‌ی معروف را شنیده باشید که انسان از چیزی که می‌خورد تشکیل می‌شود. در واقع سلول‌های ما دائما در حال جایگزینی هستند و دانشمندان تخمین زده‌اند که در مدت زمان هفت سال تقریبا تمامی سلول‌های انسان مرده و جایگزین می‌شوند.

غذایی که مصرف می‌کنید به دو صورت می‌تواند بر روی صدای شما تاثیر بگذارد:

تاثیر بر روی تنفس

غذایی که مصرف می‌کنید بر روی تنفس شما تاثیر مستقیمی دارد. برای مثال غذاهایی که دارای فلفل هستند، می‌توانند تاثیر منفی بر روی نحوه تنفس شما بگذارند.

تاثیر بر روی سلول‌های حنجره

همانطور که می‌دانید صدای شما توسط حنجره تولید می‌شود. همانطور که یک غذا ممکن است به کبد، کلیه یا یکی دیگر از ارگان‌های بدن شما آسیب برساند، یک غذا هم ممکن است بر روی سلول‌های حنجره شما تاثیر گذاشته و آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

در این بخش شما را به صورت مختصر با نحوه تاثیر گذاری غذا بر روی صدا آشنا کردیم. در بخش‌های بعدی موضوعات دیگر راجع به تغذیه مناسب برای آواز خواندن را بررسی خواهیم کرد.

تغذیه مناسب آواز

از این غذاها دوری کنید!

آگاهی در این مورد که چه غذایی بر روی صدای ما تاثیر مثبت دارد می‌تواند مفید باشد؛ اما مهم‌تر از این، آگاهی در مورد غذاهایی است که بر روی صدای ما تاثیر منفی دارند و به آن آسیب وارد می‌کنند. 

لازم به ذکر است که تاثیر غذا بر روی صدا ناگهانی نیست و به مرور رخ خواهد داد؛ به همین دلیل لازم است که همواره پرهیز غذایی برای جلوگیری از خراب شدن صدا را در نظر داشته باشید. در ادامه، لیستی از مواد غذایی که برای صدای شما آسیب‌زا می‌باشند را بررسی خواهیم کرد.

پنیر:

یکی از مواد غذایی که بهتر است آن را مصرف نکنید پنیر است. البته تأثیر پنیر بر روی صدا دائمی نیست ولی همواره بهتر است که از مصرف آن پرهیز کنید. پنیر باعث می‌شود که اسید معده شما افزایش پیدا کرده و بخار اسید معده می‌تواند به تارهای صوتی آسیب وارد کند.

شکر فرآوری شده:

شکر سفید یا همان شکر فرآوری شده می‌تواند با چسبیدن به حلق و گلوی شما فرآیند خواندن را برایتان مشکل ساز کند؛ البته باید بدانید که وقتی در مورد شکر سفید صحبت می‌کنیم، منظورمان محصولاتی که با شکر سفید ساخته می‌شوند نیز هستند؛ مانند بسیاری از انواع شیرینی.

کافئین:

شاید در نگاه اول تعجب کنید که «چرا کافئین باید برای صدا ضرر داشته باشد؟» باید گفت که کافئین ماده‌ای ادرار آور است و آب زیادی را از بدن شما دفع می‌کند. دفع این حجم آب سبب خشک شدن تارهای صوتی شده و باعث می‌شود که تارهای صوتی کیفیت خودشان را از دست بدهند؛ همواره به یاد داشته باشید که پر آب بودن بدن یکی از لازمه‌های صدای خوب است.

غذاهای سرخ شده:

یکی دیگر از چیزهایی که باید از آن پرهیز کنید غذاهای سرخ شده است. این غذاها سبب می‌شوند که تارهای صوتی شما از چربی اشباع شده و این اتفاق شدیدا کیفیت تارهای صوتی شما را کاهش می‌دهد.

آب یخ:

شاید شما هم از کسانی باشید که به نوشیدن آب یخ علاقه‌ی فراوانی نشان دهید؛ اما لازم به ذکر است که این کار می‌تواند برای کیفیت صدای شما آسیب‌زا باشد! نوشیدن یا خوردن مواد بسیار گرم یا بسیار سرد سبب انقباض تارهای صوتی شما می‌شود و این انقباض به هیچ عنوان برای کیفیت صدای شما خوب نیست.

در این بخش سعی کردیم تا شما را با تعدادی از غذاهایی که نباید آن‌ها را مصرف کنید آشنا کنیم. توجه داشته باشید که پرهیز غذایی برای جلوگیری از خراب شدن صدا یکی از کارهایی است که بسیاری از حرفه‌ای‌ها آن را انجام می‌دهند.

در بخش بعدی، تعدادی از مواد غذایی که مصرف آن‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی کیفیت صدای شما بگذارد را بررسی خواهیم کرد.

غذاهای مناسب برای آواز خواندن

این غذاها را مصرف کنید

یکی از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید، این است که این غذاها را باید به اندازه کافی و معقول مصرف کنید و سوء مصرف آن‌ها نه تنها باعث تاثیر مثبت نمی‌شود، بلکه تاثیر منفی نیز بر روی صدای شما خواهد گذاشت.

میوه تازه:

یکی از مفیدترین مواد غذایی برای صدای شما میوه تازه است. فیبر و ویتامین موجود در میوه سبب می‌شود تا تارهای صوتی شما جوان مانده و تا سالیان زیادی بتوانید با صدایی جذاب به خوانندگی بپردازید. یکی از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که ارزش غذایی آب میوه‌ها بسیار پایین‌تر از خود میوه است و پیشنهاد می‌کنیم که لزوما خود میوه را به صورت کامل مصرف کنید.

گوشت مرغ:

 

یکی دیگر از چیزهایی که تاثیر بسیار مثبتی بر روی تارهای صوتی شما دارد گوشت مرغ می‌باشد. تارهای صوتی شما شدیداً به پروتئین نیاز دارند و گوشت مرغ می‌تواند این پروتئین را فراهم کند. همچنین گوشت مرغ باعث می‌شود که از تجمع چربی بر روی تارهای صوتی جلوگیری شود که این مزیتی بسیار بزرگ است.

ماهی:

 

 

گوشت ماهی نیز همانند مرغ یک منبع غنی از پروتئین می‌باشد و می‌تواند به خوبی عملیات پروتئین رسانی به تارهای صوتی را انجام دهد. شما می‌توانید به جای سرخ کردن ماهی از روش‌هایی مانند آب‌پز کردن نیز استفاده کنید و غذای خود را با مقداری سبزیجات که منبع ویتامین هستند مصرف کنید.

آجیل:

آجیل یک میان وعده بسیار خوب برای خوانندگان است. در صورت امکان از آجیل بدون نمک یا کم نمک استفاده کنید؛ همچنین سعی کنید تا بعد از مصرف آجیل کمی آب بنوشید که گلویتان خشک نشود.

آب با دمای اتاق:

یکی از نوشیدنی‌هایی که تاثیر بسیار مثبتی بر روی صدای شما خواهد گذاشت آب است. اگر به دنبال نوشیدنی یا غذای مناسب گرم کردن صدا هستید، آبی که دمای اتاق را دارد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

یکی از حیاتی‌ترین نکات برای خوانندگان پر آب ماندن بدن است. سعی کنید در طول روز حداقل ۱۰ لیوان آب بنوشید که همواره بدنتان را پر آب نگه دارید تا دچار خشکی تارهای صوتی نشوید.

 

در این بخش سعی کردیم یک راهنمای کلی در مورد تغذیه مناسب برای آواز خواندن را به شما ارائه کنیم. رعایت کردن نکاتی که گفته شد قطعاً تاثیر مثبت زیادی را بر روی صدای شما خواهد گذاشت.

سخن آخر:

در این مطلب با بررسی غذاهای خوب و بد، تغذیه مناسب برای آواز خواندن و مواد غذایی تاثیر گذار بر کیفیت صدا سعی کردیم تا مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات را در این باره به شما ارائه دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت وجود هرگونه ابهام و سؤال در این زمینه می توانید از طریق بخش «تماس با ما» با کارشناسان مهآر در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا غذایی که مصرف می‌کنیم بر روی صدای ما تاثیر دارد؟

بله؛ تاثیر غذا بر روی صدا خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکرش را بکنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد دارید تا خوانندگی را به صورت حرفه‌ای ادامه دهید حتما با تغذیه مناسب برای آواز خواندن آشنا شوید.

بهترین نوشیدنی برای گرم کردن صدا آب است. البته باید بگوییم که آب باید در دمای اتاق بوده و آب بسیار سرد و بسیار گرم می‌توانند تاثیرات مخربی بر روی صدا داشته باشند.

غذاهای سرخ کردنی! غذاهای سرخ کردنی را می‌توان مضرترین چیز برای صدا دانست.