مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از داغ‌ترین حوزه‌های موسیقی، آهنگسازی است؛ اما معمولا سوالی که برای بسیاری از افراد علاقمند به این حوزه ایجاد می‌شود، راه های کسب درآمد از آهنگسازی و همچنین میزان درآمد آهنگسازی است. راه های کسب درآمد از آهنگسازی، بسیار متنوع هستند و متاسفانه بسیاری از آن‌ها، در ایران شناخته شده نیستند؛ با توجه به این موضوع، در این مقاله از آکادمی مهار به بررسی این راه‌ها پرداخته و علاوه بر معرفی راه‌های مرسوم، تعدادی از روش‌های خلاقانه‌تر را نیز بررسی خواهیم کرد.

انواع راه های کسب درآمد از آهنگسازی

مهم ترین روش های کسب درآمد از آهنگسازی شامل موارد زیر می‌باشد:

ساخت آهنگ برای خوانندگان مستعد

یکی از بهترین راه های کسب درآمد از آهنگسازی، ساخت آهنگ برای خوانندگان مستعد است. شاید این موضوع غیرقابل باور باشد اما بسیاری از آهنگسازان موفق دنیا، با پیدا کردن یک خواننده مستعد و ساخت آهنگ برای وی، توانستند به ثروت کلانی دست پیدا کنند.
در واقع شما با ساخت آهنگ و مهیا کردن شرایط برای رشد و پیشرفت خواننده، در حال انجام یک سرمایه‌گذاری هستید.

کسب درآمد از آهنگسازی

اشتراک‌گذاری موزیک‌ها در اسپاتیفای

یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های اشتراک موسیقی، اسپاتیفای است. این پلتفرم شامل سبک‌های بسیار متنوعی از موسیقی‌های مختلف است و نه تنها خوانندگان، بلکه آهنگسازان نیز ساخته‌های خود را در این پلتفرم قرار می‌دهند. اسپاتیفای به ازای هر ۱۰۰۰ استریم، مبلغی بین ۳ تا ۵ دلار پرداخت می‌کند؛ بدین ترتیب، می‌توان گفت که در صورت داشتن یک عملکرد صحیح، میزان درآمد آهنگسازی در این پلتفرم می‌تواند بسیار بالا باشد.
یکی از سوالاتی که شاید در ذهن شما ایجاد شده باشد، این است که چگونه می‌توانید درآمد اسپاتیفای را نقد کرده و به حساب شخصی خود در داخل ایران واریز کنید؟ در سال‌های قبل‌تر، برای انجام این کار لازم بود تا یک حساب بانکی در خارج از کشور تاسیس کنید اما امروزه، می‌توانید به وسیله یکسری از شرکت‌های واسطه در ایران، درآمد خود را دریافت کنید.

اشتراک‌گذاری موزیک‌ها در ساند کلاد

یکی دیگر از پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری موسیقی که از محبوبیت بالایی برخوردار است، ساند کلاد نام دارد. معمولا آهنگسازان از این پلتفرم درآمدی نداشته و یا اگر داشته باشند، این درآمد بسیار کم است؛ اما موضوع اصلی اینجا است که اشتراک گذاری پروژه‌های آهنگسازی در این وب‌سایت، می‌تواند منجر به پیدا کردن کارفرماهای مختلفی برای شما بشود. بسیاری از فعالان صنعت موسیقی در سراسر دنیا از این پلتفرم استفاده می‌کنند و با اشتراک‌گذاری موزیک‌های خود، این شانس را خواهید داشت که خود را به این افراد معرفی کنید.

آموزش آهنگسازی

بازار آموزش، همیشه از درآمد خوبی در ایران برخوردار بوده است. نه تنها یکی از راه های کسب درآمد آهنگسازی، بلکه یکی از راه‌های کسب درآمد در هر زمینه‌ای، آموزش دادن آن است. شما می‌توانید با تهیه‌ ویدیوهای آموزشی و فروش آن‌ها، به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کنید.
علاوه بر این، می‌توانید ویدیوهای آموزشی خود را در بستر یوتیوب قرار داده و به کسب درآمد دلاری بپردازید.

فروش آهنگ‌ها در وب‌سایت‌های موزیک استوک

راه‌های درآمد آهنگسازی، بسیار گسترده هستند. یکی از روش‌هایی که کمتر شناخته شده است، فروش آهنگ در وب‌سایت‌های موزیک استوک می‌باشد. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که سازندگان محتواهای ویدیوی، پادکست‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و…، موسیقی‌هایی از جمله موسیقی متن خود را از کجا تهیه می‌کنند؟ در واقع اغلب این افراد، با مراجعه به وب‌سایت‌های استوک، موزیکی که نیاز دارند را خریداری کرده و دانلود می‌کنند.
تقریبا در هر سبکی که به آهنگسازی مشغول هستید، می‌توانید با ساخت مجموعه‌های مختلف و کاربردی، به کسب درآمد بپردازید.

درآمد آهنگسازی

فروش آهنگ‌ها در وب‌سایت‌های خارجی

یکی از بهترین راه های کسب درآمد از آهنگسازی، فروش آهنگ در وب‌سایت‌های خارجی است. بسیاری از خوانندگان، ترجیح می‌دهند تا به جای همکاری با یک آهنگساز مشخص، آهنگ‌های مورد نیاز خود را از طریق اینترنت خریداری کرده و از آن‌ها استفاده کنند. شما می‌توانید ساخته‌های خود را در وب‌سایت‌های مرتبط قرار داده و پس از به فروش رسیدن آهنگ، درآمد خود را دریافت کنید. طریقه‌ نقد کردن درآمد این سایت‌ها نیز، مانند اسپاتیفای بوده و از طریق یک شرکت واسطه ایرانی انجام می‌شود.

ایجاد ارتباط با آهنگسازان موفق

یکی از کارهایی که برای افزایش درآمد آهنگسازی و مطرح شدن بین همکاران خود باید انجام دهید، برقراری ارتباط با آهنگسازان موفق است؛ می‌توانید نمونه کارهای خود را برای ایشان ارسال کرده و بخواهید که شما راهنمایی کنند. علاوه بر این که نکات و راهنمایی‌های مفیدی دریافت خواهید کرد، این افراد، معمولا پروژه‌های زیادی دارند و در صورتی که به سبک کار شما علاقه پیدا کنند، قطعا تعدادی از پروژه‌های خود را در اختیار شما قرار خواهند داد.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا علاوه بر بررسی راه های کسب درآمد از آهنگسازی، نگاهی به میزان درآمد آهنگسازی نیز داشته باشیم. امیدواریم مطالبی که گفته شد، مفید واقع شده باشند.

سوالات متداول

حداکثر میزان درآمد آهنگسازی چقدر است؟

در واقع نمی‌توان میزان حداکثری برای درآمد آهنگسازی مشخص کرد؛ در هر کدام از روش‌هایی که معرفی شد، هر چقدر عملکرد بهتری داشته باشید، درآمد بالاتری را نیز کسب خواهید کرد.

در کنار زمانی که باید برای یادگیری صرف کنید، رسیدن به درآمدی مناسب در هر یک از روش‌هایی که گفته شد، حدودا به ۶ ماه زمان نیاز دارد.

هیچ جواب دقیقی برای این سوال وجود ندارد. میزان درآمد آهنگسازی در هر کدام از روش‌ها، به کیفیت کار و خلاقیت شما بستگی دارد.