تا به حال چندبار شروع به نوشتن تکست رپ کرده اید اما حتی یک ورس (پارت) را هم نتوانسته اید به پایان برسانید؟ چند بار مجبور شده اید تکست خود را از اول شروع به نوشتن کنید؟ چند بار به دلیل نداشتن قافیه و کلمات مناسب، مجبور شده اید تکست خود را تغییر دهید؟

اگر شما هم به مشکلات نامبرده دچار شده اید، پیشنهاد می کنیم در این مقاله همراه ما باشید تا یک بار برای همیشه این مشکل را با معرفی 7 قدم اصولی برای نوشتن تکست رپ، حل نمائیم. دانشنامه موسیقی مهآر همراه شما در مسیر موفقیت…

7 قدم سریع را بردار

1. یک بیت (Beat/Instrumental) پیدا کن

 

اولین قدم برای شروع نوشتن یک تکست رپ این است که بیت داشته باشید. اگر خودتان قادر به ساختن آن هستید، بسیار عالی! شروع به ساختن یک بیت رپ کنید. اگر این توانایی را ندارید، به سراغ آهنگسازها و یا وبسایت های فروش بیت بروید و بهترین انتخاب را با توجه به حال و هوای (وایب) مد نظر خود بکنید. 

2. یک موضوع کلی برای خود انتخاب کنید

 

انتخاب کنید که قرار است در مورد چه چیزی در تکست خود صحبت کنید و موضوع کلی آن را انتخاب کنید. این موضوع می تواند هر چیزی باشد. ممکن است بخواهید در مورد یک درخت که روبروی پنجره اتاقتان است بنویسید و یا در مورد یک مسئله اجتماعی یا حتی فلسفی. 

انتخاب این موضوع بستگی به علاقه شما و توانایی شما در صحبت است. ببینید بیشتر درباره چه مسائلی و موضوعاتی با دوستان و خانواده تان صحبت می کنید. همینطور، در مورد چه مسائلی در طول روز بیشتر فکر می کنید و چه چالش هایی ذهن شما را درگیر می کند. .
انتخاب کنید که قرار است در مورد چه چیزی در تکست خود صحبت کنید و موضوع کلی آن را انتخاب کنید. این موضوع می تواند هر چیزی باشد. ممکن است بخواهید در مورد یک درخت که روبروی پنجره اتاقتان است بنویسید و یا در مورد یک مسئله اجتماعی یا حتی فلسفی. انتخاب این موضوع بستگی به علاقه شما و توانایی شما در صحبت است. ببینید بیشتر درباره چه مسائلی و موضوعاتی با دوستان و خانواده تان صحبت می کنید. همینطور، در مورد چه مسائلی در طول روز بیشتر فکر می کنید و چه چالش هایی ذهن شما را درگیر می کند. 

3. فلو و وزن های خوب پیدا کنید

 

هر آهنگی دارای فلو و رایم هایی است که با فضای بیت و فضای کلی آهنگ همخوانی دارند. برای یافتن فلوهای خوب، می توانید بیت را پخش کرده و شروع به فری استایل کنید. در این مرحله لازم نیست چیزی بنویسید، بلکه قرار است با امتحان کردن ضرب ها و فلوهای مختلف به صورت فری استایل بر روی بیت، بتوانید به فلوهایی دست پیدا کنید که اصطلاحا با موزیک شما چفت هستند.

4. زمان ایجاد طوفان ذهنی رسیده است

 

زمان آن رسیده تا چرک نویس ها، فلوها، کلمات، پانج لاین ها و هرآنچه که در 3 قدم قبلی به آن رسیده اید را جمع بندی کنید و یک ساختار درست برای تکست خود ایجاد کنید. ببینید قرار است از کجا شروع کنید و به کجا برسید. شاید چند تکه تکست آماده کرده اید و حالا وقت آن رسیده که داستان کلی آن را به وجود بیاورید. شروع به ترکیب ایده هایتان با یکدیگر کنید و  ورس و کورس تکست خود را تقسیم بندی کنید.

این مرحله ممکن است در عمل کمی سخت باشد چرا که قرار است داستان کلی و شروع و پایان تکست رپ شما را مشخص کند، اما ارزشش را دارد. سعی کنید زمان مناسبی برای این کار در نظر بگیرید و با تمرکز کامل این کار را انجام دهید. 

5. تکست خود را در فلویتان جا دهید!

 

ممکن است تکست شما از لحاظ معنا بسیار خوب و عالی از آب درآمده باشد اما این کافی نیست. شما نویسنده کتاب نیستید! این تکست قرار است بر روی بیت اجرا شود و تبدیل به یک موسیقی گردد. 

در نتیجه، بالید مطمئن شوید تکست رپ شما هنگام اجرا نیز خوش آهنگ و زیبا خواهد بود و فلو و جریان زیبایی هنگام اجرا خواهد داشت و می تواند شنونده را به وجد بیاورد.

نوشتن تکست رپ، فقط نوشتن آن نیست! آن را اجرا کنید و بارها این کار را انجام دهید. مطمئن شوید حروف اضافه مانند: را، از، به، و، که و… به اندازه کافی و درست و در جای مناسب استفاده می شوند. اگر در قسمتی از تکست خود، دچار مشکل فلو هستید و نمی توانید آن را به خوبی بر روی بیت اجرا کنید، به سراغ جا به جا کردن کلمات و حرف های اضافی بروید و سعی کنید جمله به جمله را بر روی فلو سوار کنید.

6. ادیت و بازنویسی

 

حالا که به ساختار کلی رسیده اید و نوشتن تکست رپ خود را به مرحله ای جدی رسانده اید، وقت آن است تا تکست خود را ادیت کنید و یا با بازنویسی برخی جملات و کلمات، شکل حرفه ای تر و قابل فهم تر و یا حتی زیبا تری به آن بدهید.

به دایره کلمات خود رجوع کنید. شاید با جایگزین کردن کلمات بهتر و هم معنی با برخی از کلمات فعلی، تکست شما هم از نظر معنی و هم در زمان اجرا شکل زیباتری به خود بگیرد. 

از هیچ جمله ای ساده عبور نکنید. همیشه جایگزین های احتمالی را در نظر بگیرید و با اجرای آن ها بر روی بیت، بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین به فلو و جریان نرم کلمات بر روی بیت اهمیت زیادی بدهید. گاهی با جا به جا کردن ترتیب کلمات، فلوی شما بر روی بیت تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت. 

7. تکست را به یک آهنگ کامل تبدیل کنید

 

نوشتن تکست رپ شما به پایان رسید. به شما تبریک می گویم. اما یادتان باشد، مرحله تبدیل این تکست به یک موسیقی رپ، قدم بعدی و مهم شماست. ورس های اول، دوم و یا حتی سوم خود را انتخاب کنید و کورس خود را نیز نهائی کنید. اولین نسخه دموی آهنگ خود را ضبط کنید و به عنوان یک شنونده آن را گوش دهید.

برخی اوقات ممکن است ایده هایی برای بهتر شدن موزیکتان، در این مرحله به ذهن شما خطور کنند. نمی گویم به ندای درون خود گوش ندهید اما همیشه این ایده ها را قبل از اجرا کردن، بررسی کنید. یادتان باشد شما در حال حاضر از مرحله نوشتن تکست رپ عبور کرده اید و اگر 6 قدم قبل را به درستی و با صرف زمان کافی طی کرده اید، به یک تکست رپ عالی برای خودتان رسیده اید. ایده هایی که در مرحله اجرا و ضبط اولیه به ذهن شما می رسند، برای پیاده سازی، نیاز دارند تا شما به مرحله قبل برگردید.

در مواجهه با ایده ها به این سوال پاسخ دهید که: اجرای این ایده چقدر زمان گیر است و چقدر باعث بهتر شدن موزیک من می شود؟ ایده های خود را به اندازه کافی به چالش بکشانید و اگر ارزش پیاده سازی داشتند، با در نظر گرفتن زمان مناسب (و نه طولانی) آن ها را انجام دهید.

سخن پایانی

 

امیدوارم مطالب این مقاله به پیشرفت شما در نوشتن تکست رپ کمک کرده باشد. به یاد داشته باشید، این قدم ها زمانی تاثیر واقعی خود را بر روی کیفیت کار شما خواهند گذاشت که تبدیل به یک عادت و رویه ناخودآگاه در مغز شما شده باشند و شما هربار بدون فکر کردن، شروع به انجام آن ها به صورت اتوماتیک بکنید. 

در پایان، مقاله های آموزشی دیگری در زمینه رپ به شما معرفی می کنیم که ممکن است برای شما مفید باشند.